Strava v mateřské škole

Autor: Lucie Bartusková

Obáváte se nástupu do školky, protože nevíte, jak se Vaše dítě popere s jinou stravou než s tou, na kterou je doma zvyklé? Za sebe Vám můžu říct – nebojte se! Alespoň, pokud doma máte nejedlíka jako my.

Dcera cca do 2,5 let nejedla k obědu nic jiného než kuřecí vývar se zeleninou, brambor a bramborovou kaši. A o pomazánkách ani nemluvím. O důvodech tady spekulovat nebudu, kdo to nezažil, tak sotva pochopí. A navíc, nevěřili byste, kolik to člověka stojí nervů… Každopádně radost z přijetí do MŠ vystřídala panika, jak tam dcera celý den “přežije”.

Se svou obavou jsem se svěřila paní zástupkyni, která mne uklidnila s tím, že už měli ve školce i horší nejedlíky (tomu  se dalo jen těžko uvěřit:-) )První den jsme do dcery ráno nacpali pořádnou snídani a odvedli jsme ji do školky. Moc se těšila, takže do třídy vletěla jako blesk a okamžitě nám zmizela z očí. Šla jsem za paní učitelkou zeptat se, jak to chodí s nejedlíky. Potěšila mě, děti do jídla nenutí, ale pokud jíst nechtějí, musí zkusit alespoň jedno sousto, aby opravdu zjistily, že jim jídlo nechutná. Ulevilo se mi, takový přístup se mi líbil – měla jsem totiž strach, aby se kvůli jídlu dcera nezačala bát chodit do školky.

Dopadlo to přesně tak, jak jsem čekala – ze začátku snědla jen povinné sousto, trochu se ponimrala v polévce a svačinky taky skoro nejedla. Ale po pár dnech, kdy se nechala strhnout kolektivem, jak předpovídala paní učitelka, už to vypadalo lépe – polévka snězená a téměř půlka obědu taky. A svačinky? Dodnes si pamatuju den, kdy jsem ji vyzvedávala a paní učitelka mi řekla: “Dneska se mě maminko Ellinka ptala, jestli si může přidat chleba s rybí pomazánkou.”

“Naše Ella??”, zeptala jsem se udiveně.

A teď, kdy už se pomalu blíží konec roku, sní dcera ve školce všechno – ano, něco má raději méně, něco více. Ale už se jí nezvedá u každého sousta žaludek, neodmlouvá a vždycky básní, co měli ve školce dobrého. A chlubí se, jak otevírala pusu jako krokodýl 🙂

Přikládám k náhlednutí týdenní jídelníček, abyste měli představu, jaká jídla se ve školce vaří.

Moc za něj děkuji paní Marcele Zahradníkové, která má na starost plná bříška dětí z MŠ Jana Šoupala v Ostravě – Porubě.

PONDĚLÍ

pitný režim: čaj Tropico

svačina      : dalamánek, pomazánka z ryb v tomatě, káva, hruška

oběd          : polévka selská

                    vařené vejce, hrachová kaše s cibulkou, chléb, okurek, čaj

svačina      : ovocný salát – jablko, kiwi, brusinky, banán, mléčný řez, čaj

ÚTERÝ

pitný režim: čaj se sirupem

svačina      : moskevský chléb, pomazánka tvarůžková se sýrem, mléko, jablko

oběd          : polévka z kyselého zelí

                    krůtí řízek přírodní, jasmínová rýže, salát celerový s jablky

svačina      : chléb, máslo, rajče, paprika, čaj

STŘEDA

pitný režim: čaj s citrónem

svačina      :  šlehaný tvaroh s jogurtem,, cereální polštářky, čaj, pomeranč

oběd          :  polévka z vaječné jíšky

                     vepřové v mrkvi, brambory, džus

svačina      :  slunečnicový chléb, bylinkové máslo, vanilkový koktejl

ČTVRTEK

pitný režim: čaj ovocný

svačina      : veka, pomazánka džemová, kakao, banán

oběd          : polévka špenátová s kukuřičnými lupínky

                    debrecínský guláš, kuskus, minerálka

svačina      : chléb, pomazánka z avokáda se zeleninou, čaj

PÁTEK

pitný režim: čaj se sirupem

svačina      :  chléb, pomazánka z taveného sýra, mléko, jablko

oběd          :  polévka fazolová

                     kuřecí plátek na žampiónech, opékané brambory, zelný salát s ananasem

svačina      : vícezrnný chléb, pomazánka drožďová s ovesnými vločkami, čaj

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Příspěvek byl publikován v rubrice Výchova dětí předškolního věku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Strava v mateřské škole

 1. marika puckova napsal:

  Už to všichni přeháníte……já vyrůstala na topinkách s kečupem a česnekem, aby se nevyhodil starý chléb, chleba se sádlem a s cibulí…..atd a jsem celý život zdravá…..Úplně kazíte dětem dětství a imunitu……. Všichni se dnes živí na blbostech a naše děti to odnášejí. Sama dělám ve stravování a denně vidím jak děti “zdravou stravu vracejí a smažák by si přidali……..
  Pucková

 2. Jana napsal:

  Nechápu proč školky, které by měly být výchovným a vzdělávacím zařízením ve všech ohledech neučí naše děti také zdravému stravování a toto zdravé stravování nenabízí. U nás doma nedávám svým dětem slazené nápoje, mléko dávám ve formě zakysaných výrobků, nekupuji sladkosti, sladké buchty, kupuji kvalitní potraviny, protože neutrácím za jupíky, brumíky a podobné hlouposti, které dětský organismus pouze zatěžují a ničím dětem neprospívají. Výsledek – kromě občasné rýmy neznáme žádné píchání oušek, trhání mandlí, záněty průdušek atd.
  U nás ve školce není možné pro dítě dostat neslazený čaj, odmítnout mléko pokud nepřineseme potvrzení od lékaře, že je na něj dítě alergické. Děti tam běžně jedí tavené sýry v pomazánkách, uzené rybičky v pomazánkách, smažené řízky, buchty k obědu nebo ke svačině, sladké mléčné výrobky, žádné pouze bílé a zakysané.
  Podle paní ředitelky je vše v pořádku neboť školka se řídí tzv. Spotřebním košem pro školky a podle toho vaří.
  Je-li tomu skutečně tak, pak by měl být Spotřební koš nahrazen nějakým novým, rozumnějším, zdravějším.
  V dnešní době jsou děti čím dál nemocnější, bohužel včetně zákeřných nemocí a obávám se, že jim tyto nemoci působíme my dospělí, kteří jim tělíčka zanášíme špatnou a nekvalitní stravou. Takové tělíčko pak přece nemůže správně fungovat a bránit se nemocem.
  A příjde mi naprosto nelogické, aby mé dítě doma jedlo zdravě, ale ve školce o jeho stravě rozhoduje školní personál a je zcela jen v jejich kompetenci co tam děti jedí. Naštěstí pro mé děti netráví ve školce každý den, takže nejsou celodenně odkázáni na tamnější špatnou stravu.

  • Pavla napsal:

   Souhlasím s Vámi , i když věřím, že je těžké zavděčit se všem, protože dle mého je spousta rodičů ,kteří stravu neřeší a je možné, že jejich dítě vidělo bílý jogurt možná v letáku…Já zase ve školce stále narážím na pití minerálek. Syn nikdy nepil nic s bublinkama a minule jsem viděla, jak nad ním paní učitelka stojí a říká, ať si trochu dá. Asi to myslela dobře, ať pije, ale řekla jsem jí, že on tohle prostě pít nebude a ani nechce..

   • Iva Alfová napsal:

    To by mě zajímalo, kdo ty minerálky platí. U nás v MŠ je celodenně k dispozici pitná voda.

  • marika puckova napsal:

   kolik vám je paní Jano….???? a co jste jedla vy, že vaše děti tak trápíte…..

   Pucková

 3. Marta Šimková napsal:

  Zdravím, viděla jsem podstatně horší jídelníčky, ale myslím, že i tento obsahuje nevhodné potraviny pro malé děti – jako např. tavený sýr, tvarůžky…. M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *