Zkušenosti se školkou ve Velké Británii

U nás v UK je to se školkami jiné než v ČR – děti nastupují do školky daleko dříve – rodičovská dovolená je tady totiž jen 9 měsíců. Cca před pěti lety byla dokonce ještě kratší, to trvala jen tři měsíce, takže děti byly ve školce od miminek.

Školka je otevřená cca 7-18hod, někde děti dostávají oběd, někde si mohou rodiče donést svůj. Třídy jsou rozděleny buď jako skupiny nebo podle věku. Čím mladší děti ve třídě jsou, tím méně jich tam je – a o to více je tam učitelů. U čtyřleté dcery je jedna učitelka na 4 děti. Prázdniny nemáme, protože školky jsou všechny soukromé, takže fungují celý rok. Pokud jde o školkovné, to je tady teda závratné a ne každý si může školku dovolit. My platíme cca 600 liber/ jedno dítě -minimální mzda je tady v UK cca 800 liber. Od tří let mají děti nárok na 15hodin zdarma, takže alespoň nějaká úleva. Je možno i dostat něco od státu, ale je to jen pár liber.

Celkově je tady práce učitelky spíše administrativní – vše se plánuje, eviduje, vyhodnocuje, chodí se na různé povinné kurzy…

Plánuje se jak dlouhodobě, tak krátkodobě, pro skupinu dětí i pro jednotlivce. Veškeré aktivity jsou vyhodnocovány a podle toho se plánují další. Každé dítě má svou kartu, do které se zapisují nové věci, týkající se všech složek jeho vývoje. A jako důkaz se přikládají fotky – např. pokud dítě umí namalovat kruh, obrázek se založí. Složky jsou určeny jak rodičům, tak kontrolám z úřadů – které do školek docházejí poměrně často.

Hodně se tady klade důraz na dodržování různých zákonů, které občas v praxi vyznívají celkem vtipně – např. učitelka nesmí namazat dítě opalovacím krémem z důvodu osahávání, dítě musí přebalovat pouze v místnosti se svědkem, dveře musí být otevřené a každá plínka se musí zapsat (záznam je uchovávám např. 10 let) atd.

Školky nenabízejí žádné kroužky tak jako v ČR. Taky se totiž chodí do školy už od čtyř let (!) a od tří se děti pomalu začínají seznamovat s čísly a písmeny. Takže dcera, která bude mít v létě 4 roky jde od září do školy, kde se bude učit číst, psát a počítat stejně jako děti v ČR v první třídě.

Jinak aktivity, které děti ve školce dělají, závisí na úrovni školky. Ta naše patří mezi nejlepší, takže děti chodí např. jednou týdně do lesní školky, učí se zpívat ve znakovém jazyce atd. Na internetu můžeme sledovat, co děti celé dopoledne dělaly nebo si můžeme prohlídnout fotky.

Více mne asi nenapadá, pokud by měl někdo nějaký dotaz, napište, ráda odpovím 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Příspěvek byl publikován v rubrice Výchova dětí předškolního věku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů u Zkušenosti se školkou ve Velké Británii

 1. Petra napsal:

  Dobry den,

  zacala jsem davat deti do aj skolky, nyni chodi do predskolaku. Skoda ze jsem je tam dala pozdeji. Z tohoto duvodu bych rada pozadala o informace, kde bych eventualne o prazdninach mohla sve deti prihlasit v anglii na mesic do skolky/ly ( je jim cerstve 6 let). Rada bych neco, co je kvalitni a kde se poradne rozmluvi. Take by mne zajimalo v okoli ubytovani a na kolik by mne to vyslo. Protoze mam jeste v lete skoro 3letou dceru , idealni by bylo najit neco i pro ni, nejlepe kdyby vse bylo pohromade. A kdybych i ja mohla na nejake hodiny chodit to by bylo uzasne. Mohla by jste mi poradit. Predem dekuji za odpoved. P.S: Dulezita je kvalita, rada bych aby dostali deti to nejlepsi vzdelani

 2. žena napsal:

  Pokud mám dceru narozenu v srpnu, nastoupín v roce, kdy ji bude v srpnu 4roky a v září pujde do školy??? Nebo mám možnost ji dát do školy až když ji bude v srpnu 5let tak v září nastoupí??

  Zvažujeme, že se přestehujeme za manželem…..ale nevíme, jak to bude mít z prací. Kdybychom se přistěhovali třeba v červnu a v srpnu by ji bylo 5let, tak nastoupí kam?? děkuji za odpověd…vždyt nebude umet vubec anglicky….

 3. naufrago napsal:

  Dobrý den,
  ráda dodám pár svých poznatků o školkách. Zkušenost ze Skotska (Dunfermline) – v soukromé školce (1 učitelka na 3-4 děti ve věku tří let) měla rodina přislíbeno místo. Když se přistěhovali, místo nebylo. Dali ji tedy do vzdálenější, levnější školky. 1 učitelka na 8 -12 dětí, nedokázala mi při vyzvednutí dítěte říct, kolik toho malá snědla k obědu, holčička měla denně ušmudlanou pusu (prostě ji po obědě neumyli nebo nedovedli na záchod, aby to udělala sama) a obden na sebe převrhla celou misku s obědem, což se při tom počtu dětí dá pochopit, ale…
  Mimochodem, v Navaře (Španělsko) je povinná školní docházka od 3 let. Samozřejmě HODNĚ připomíná školku, ale když mi řekli, že se děti učí číst a psát už v těch třech letech, tak mě málem museli chytat 🙂 Za první rok se naučí číst a psát samohlásky a tři souhlásky – myslím, že m, t a p. Je fakt, že když pak v 1. třídě začínají s cizím jazykem, tak je super, že mohou začít lehce číst a psát. A čtou opravdu dobře, plynně v 6 letech. Škoda, že tam tolik pokulhává dodržování správné výslovnosti v cizím jazyce, díky tomu náskoku ve čtení mají velké možnosti.

 4. Renata napsal:

  Dobry den, zili jsme v UK par let a kdyz jsem byla tehotna vratili jsme se do Cech. Ted synovi budou tri a planujeme se vratit do UK. Chtela jsem se zeptat na skolky. Kdyz mu budou tri roky a ma narok na 15 hodin týdne zadarmo, kolik potom stoji kazda zapocata hodina? A co prazdniny? Dekuji Renata

 5. lada napsal:

  dobry den chci se zeptat muj syn se narodil 24.7.2009

  tak se chci zeptat jestli je povinna naka skolka nebo pripravka v uk na skolstvi jsem byl tam mirekli ze povinna neni a ve skole my zase rikaj ze je povinna tak vubec nevym jak to je

  • Autorka článku napsal:

   Noo, já si tím taky nejsem moc jistá, ale myslím,že od pěti 🙂 Já bych kontaktovala city council a uvidíte, co Vám tam řeknou..A Vy v UK žijete nebo jste se teď přistěhovali?

 6. Milena R. napsal:

  Škola od čtyř let? Tak škola se tomu určitě jen říká, ale určitě nemůžou být na 4 leté dítě nároky jako na 6, 7 leté u nás- čtení, psaní, počítání, na to ještě není dítě zralé, nevydrží se dlouho soustředit, určitě vše probíhá formou hry.

  • Autorka článku napsal:

   Mileno, díky za Vaši připomínku. Ano, máte pravdu, výuka probíhá formou hry, děti nemají ve třídách zvonění, mají hračky apod. (takto je to tady ale i na druhém stupni, pryč jsou doby biflování nazpaměť a sezení vzpřímeně s rukama za zády…) Ale zároveň na konci třídy musejí opravdu umět napsat všechna písmenka, trochu číst, psát lehká slova a také základní sčítání a odečítání. A samozřejmě, mají i domácí úkoly. Dcera měla v létě 4 roky a umí napočítat do 50ti, umí sčítat (pokud to vidí reálně před sebou – např. bonbony), psát a číst několik písmen. Samozřejmostí jsou všechny tvary a barvy – byla dobře připravená školkou. A teď nastoupila do první třídy 

 7. admin napsal:

  Děkujeme za prezentaci zkušeností se školkami v zahraničí. Určitě přivítáme další zajímavé postřehy ze zahraničních školek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *