Kolik stojí školky na Ukrajině

Dostali jsme zajímavý článek od maminky z Ukrajiny, který je určený návštěvníkům našeho serveru a který popisuje financování školek na Ukrajině. Pokud budete mít dotazy, rádi je přetlumočíme na Ukrajinu.

Autor: ukrajinská maminka dvou dětí (neuvedla jméno – pouze email)

Z ruštiny přeložil: David Slavata

 


 

„Školka“…je zajímavé, co se mnohým postsovětským občanům vybaví, když uslyší tohle slovo. U mě konkrétně je pouze jedna asociace a to – „Chci k mamince“. I když, vlastně i další by se našla: „Chci na záchod!!“ Ano, nedivte se. V našem „překrásném a ukázkovém“ dětském kombinátě na záchod jen tak nepouštěli. I proto žádné „normální“ dětství ani prakticky neexistovalo.

Přibližně takovými, přiznávám se ne moc optimistickými věcmi, jsem se zaobírala v roce 1998 v porodnici po narození mého prvního syna. Už tehdy jsem si velmi přála, aby měl možnost zažít ve školce lepší chvíle, než já. Když přišel jeho čas, ideální školka byla po delším hledání objevena. A když se potom o 9 let později narodila dcera, byla jsem si jistá, že jejím prvním „sociálním hnízdečkem“ bude právě toto zařízení.

Ve srovnání se socialistickými školkami bylo možno vypozorovat rozdíly ve všech oblastech. Měli jsme štěstí, že v roce 1998 se narodilo poměrně málo dětí, takže náš syn byl zapsán poměrně bez problémů – a to i přesto, že školka byla léčebná (sanatorijní). Pouze jediný problém, který jsme řešili byl, jak příznačné – dar školce. Prostě tak jako ostatní typičtí rodiče předškoláků.

V roce 2007, okamžitě po propuštění z porodnice, jsem s právě narozenou dcerou zamířila rovnou do této školky. Vedoucí školky mi oznámila, že jsem přišla 5 minut po 12, protože děti se zapisují už dva roky předem!! (To znamená, že by se děti měly zapisovat ještě před jejich narozením). Nakonec jsme slavili úspěch a byli zapsáni na školní rok 2009/2010.

Když jsme do školky dorazili v určený čas – za dva roky – bylo nám oznámeno, že školka potřebuje sponzorský dar. „Kolik?“ Ke cti paní ředitelky je třeba dodat, že částka byla celkem přijatelná – cca 1000 hřiven (cca 2400Kč). Po zaplacení se naše Anežka stala členkou školkové posádky. Když jsem to probírala s jinými maminkami, situace u nich byla podobná. Akorát výše částky se lišila – byla v rozmezí 700-3000 hřiven (1680Kč – 7200Kč) – přičemž se zatím bavíme o státní školce.

Pokud jde o ty soukromé, tak ty jsou už opravdu velmi drahé. Ovšem, movitých lidí na Ukrajině přibývá, takže i tyto školky jsou stále plné. Jedná se ovšem o nelegální zařízení – ano, čtete správně. Funguje to asi tak, že sedíte doma bez práce a jednoho dne se rozhodnete, že si založíte školku. Před dům zapíchnete ceduli „Dětská miniškolka“ a můžete začít… Kontrola vybavení? Normy? Náplň dne? Vztah vychovatele k dětem? Ne, nikoho nic nezajímá. V tomto jsem tedy zásadová a své děti bych sem nikdy neposlala. Školka musí být oficiální, ověřená a prověřená. Ale to jsem se trochu odklonila od tématu.

Do školky jsme s dcerou nastoupili na podzim. Prvním velkým svátkem byl Nový rok. Na rodičovském sdružení se tehdy řešily dárky pro děti. I tady došlo ke změnám – tehdy, v roce 1998 sponzoroval školky člověk, který se vypracoval do pozice charkovského oligarchy, takže vše hradil on. Nyní se ale situace změnila a vše již museli hradit rodiče. A tak na novoroční svátky padlo několik stovek hřiven z kapes rodičů.

Ale co by člověk neudělal pro radost našich dětí, že? V naší školce je toho mnoho pro rozptýlení dětí – rozmazlující paní učitelky, plno hraček, velký ovocný sad a dokonce vlastní pekárna! Zajímavé je, že našim dětem je ve školkách vše dovoleno – rozsypávat sůl, spát v plenkách, běhat do kuchyně jak se dětem zamane a cpát se rohlíky atd. A učení žádné…. Díky tomuto na můj vkus benevolentnímu přístupu v systému předškolního vzdělávání, se rozumí, že naše děti se musí učit číst a psát opravdu až v první třídě. Ale přitom mnohé školy mají ve zvyku prověřovat děti při zápise do školy pomocí testů ve kterých se nepředpokládá neznalost základů čtení a počtů. Proto jsou velmi populární tzv. „školy předškolního vzdělávání“ ,jejichž funkcí je v poslední rok před nástupem do školy vyučovat předškoláky základům gramotnosti a počtům, zatímco by se touto činností mohly zabývat v třídách s nejstaršími předškoláky ve školce. Takže samozřejmě návštěvy „škol předškolního vzdělávání“ jsou další položkou ve výdajích rodičů budoucích prvňáčků.

Na Ukrajině je vůbec celkem dost pitomých pravidel a zákonů. Například před rokem starosta našeho města direktivně rozhodl, že všechny děti ve školkách města Charkova musí dostat stravu v hodnotě 9 hřiven (cca 22 Kč) na den za každé dítě. Peníze na toto měly být vyčleněny z rozpočtu města. A nedej bože, že by někdo zjistil, že někteří rodiče dokupují potraviny do školky pro své děti! Ne! Na společné schůzi jsme strávili spoustu času tím, že jsme dokazovali, že naše děti mají už tak dostatečnou stravu jako ve speciálních školkách a že je tato částka až příliš vysoká. Ale ne. Ocituji tímto vedoucí odboru vzdělávání města Charkova, která uvedla, že žádný ředitel školky nemá právo požadovat dodatečné finanční zdroje od rodičů tím více, pokud je možné tyto finanční zdroje získat z městského rozpočtu.“ Představte si, že my rodičové jsme dobrovolně chtěli odbřemenit našemu rozpočtu města tím že jsme žádali méně, ale oni s tím nesouhlasili. Ale nelze vše. Tak se vykrucovali naši představitelé, učitelé, sestřičky…Jak nakrmit naše děti, aby vše bylo správně podle diety, chutné a hlavně levné. Sestry díky tomu získaly na důležitosti, ovšem jenom na papíře…

Při tom všem ale stejně výdajů na školku neubude. Ve školce, do které chodí dcera známé, existují tyto fondy, do kterých musejí rodiče přispívat: fond školky, fond skupiny, rodičovský fond a také fond vedoucího! Podle mého geniální..

Je zřejmé, že problém ukrajinských školek je velmi složitý. Hlavní ale je, když Vaše dítě každé ráno běží do školky s radostí a odpoledne prosí, zda by ještě chvíli mohlo zůstat, aby si pohrálo. To je to pravé rodičovské štěstí!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)
Příspěvek byl publikován v rubrice Výchova dětí předškolního věku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Kolik stojí školky na Ukrajině

 1. Zuzana napsal:

  Po přečtení článku jsem pochopila určité spojitosti dvou ukrajinských sourozenců v mé třídě: jako pedagoická výpomoc nejsem zcela objasněna s rodinou anamnézou, ale jak se domnívám, děti už na Ukrajině navštěvovali MŠ. Takže to, že jsou velmi špatně ukočírovatelné je zřejmě pozůstatek z ukrajinské výchovy v MŠ. Dělají opravdu co se jim zamane (lezou po stole, berou si jídlo bez dovolení etc.) a neposlouchají. Má někdo zkušennosti a mohl by mi poradit, jak pomoci?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 2. Zdena napsal:

  Vidím, že to na té Ukrajině mají v některých ohledech úplně stejné jako u nás.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 6 votes)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *