Jak důležitá je hračka pro dítě?

Autor: Kateřina Benová

Hračka existuje již tisíce let, přináší dítěti kontakt se světem v duchu určité doby. Zatímco naši prarodiče vzpomínají na dřevěné hračky, nám rodičům se rýsují tzv. Mončičáci, mladším generacím Barbí panenky a první autodráhy a pro naše ratolesti bude možná za několik desítek let typické Petshop zvířátka či Gougouni ze supermarketu. 

Hračka je materiální průvodce a podmínkou hry a pro děti v předškolním věku je z hlediska emocionálního působení chápána jako univerzální prostředek. Slouží k upoutání pozornosti dítěte, je to konkrétní herní prostředek, který si dítě vybírá pro hru samo a mělo by být součástí vybavení nejen MŠ ale i prostředí ve kterém dítě žije. 

Možná vzpomínáte na nedávnou kauzu rodičů, kteří doma vychovávaly tzv ,,Vlčí děti“ bez hraček a kontaktu s veřejností. Soud uznal, že hračky, jsou pro dítě stěžejní protože na ně působí pozitivně. Aktivizuje ho, rozšiřuje možnosti hry, obohacuje hru dítěte, rozvíjí jej v intelektuální oblasti, slouží ke spontánní hře. Dítě si vybere v předškolním věku hračku, oblíbí si ji  navazuje k ní silný citový vztah. Vtipné je, že si dítě zpravidla hračky zmocňuje všemi smysly – hmatem, zrakem, sluchem ale i čichem a chutí. 

Hračka má svou funkci a to 1 ) socializační – dítě díky ní napodobuje společenský život a je součástí životního prostředí ve kterém dítě žije 2) diagnostická – podle hry a výběru hračky zjistíme úroveň dítěte 3) terapeutická- snížení napětí u dítěte, pomoc s uspokojováním potřeb dítěte i jako léčebný prostředek se dá využít hračka 4) hračka jako ,, vyslanec mezi národy“ 

Jaké nároky by měla hračka splňovat?

Měla by odpovídat věku dítěte a své základní funkci. Čím je dítě mladší, tím jednodušší hračku volíme. Ve 2-3 roce dítě dává přednost pohyblivým nebo pohyb probouzejícím a podněcujícím hračkám. V 6- ti letech dítě vyžaduje hračku, která přesně odpovídá skutečnosti- jinak si s ní nechce hrát.

Esteticky by měla být hračka vkusná, mít v souladu barvy a tvar a nejlépe by měla být z přírodního materiálu.

Z hygienického hlediska je důležitá její omyvatelnost, zdravotní nezávaznost, bezpečnost- bez ostrých hran, tvar, materiál, hmotnostní přiměřenost, funkčnost a použitelnost ve více herních činnostech a v neposlední řadě by měla rozvíjet všechny stránky osobnosti dítěte.

 Na trhu je mnoho druhů hraček. Můžeme je dělit podle A) vzniku – předměty, které si dítě pro hru zvolilo samo, nebo jej dostalo od rodičů B) výroby – hračky vlastní výroby- např. softbalová raketa, kterou dítko využívá jako kytaru nebo hračky hotové – např. umělohmotná kytara z hračkářství. 

Nejstarší a nejrozšířenější hračka je panenka. Nachází se ve všech částech světa a ve všech kulturách. Uplatňovala se především v náboženských kultech – později se začala diferencovat podle potřeb společenských tříd. Od 18. století se výrazně vylepšovala. Doplnili se detaily i oblečení panenky. Panenka, loutka či medvídek je velmi významná pro utváření sociálních vztahů a postojí dětí a pro jejich citový vývoj. Je to přítel a důvěrník. Snad každý z nás si vzpomíná, jak k ní promlouvalo a svěřovalo se.

Panenka pro děti v předškolním věku by měla být 20- 30 cm dlouhá, omyvatelná s přirozeným dětským výrazem ve tváři, s končetinami umožňující pohyb v kloubech, má své oblečení, které může být měněno. Je vhodná pro dívky i pro chlapce – pokud mají o ni zájem.

 Panenka miminko vznikla v 19. století a vyvolává hru umožňující prožít vztah matka – dítě.

Kritéria pro výběr hračky. 1) Věk dítěte, každý výrobek doporučuje věk dítěte, může se ovšem stát, že Vás 5ti letý chlapeček zvládne i stavebnici pro 7 mi leté děti.

2) Využití fantazie při hře 3) Srozumitelnost hračky ( např. hračka pro batolata, která má nesmyslně očíslované kostičky nedává v batolecím věku význam)   4) Škála herních možností 5)Velikost hračky 6) Vhodný materiál, tvar a barva 7) Trvanlivost a pevnost 8) Konstrukce a mechanika 9) Bezpečnost hračky 10) Cena hračky

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
Příspěvek byl publikován v rubrice Výchova dětí předškolního věku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

53 komentářů u Jak důležitá je hračka pro dítě?

 1. Klára napsal:

  maminky a tatínkové, chci se zeptat na nějakou zábavu pro děti, kde se dá s dětma jít aby byla sranda a bylo tam dobře? Nějak už se nám docela omrzely hřišťátka..

 2. Adélka napsal:

  prosím vás a nějaké zajímavé akce pro děti nebo tak něco? víte o něčem co by mohlo být dobré a zároveň zajímavé a aby to nebylo nudné?

 3. Marcela napsal:

  Chtěla jsem se dozvědět něco o školce v Kobylnici,zatím jsem se dozvěděla jen stupidní reklamu,kterou si evidentně píše jeden zoufalec.To je administrátor tak neschopný,že tady nechává takové nesmysly,nebo je šťastný,že tady nějaká diskuze je?

 4. Eva napsal:

  tak kam berete dětičky za zábavou… já už jsem uplně vyčerpaná a už fakt nevím kam je mám vzít, aby bylo o zábavu postaráno.. tak kdyžtak dejte vědět budu moc ráda :)

  • Lada napsal:

   ono je to různé… prostě hlavně tam kde to dětičky baví a kde jsou šťastné. My třeba sem tam jezdíme i do prahy si s dětma pohrát do hračkářství a tak

   • Eva napsal:

    přijde mi že už snad všude byly a to je na tom to nejhorší, protože se pak bojím aby je to tam vůbec nějak bavilo. Tak snad na něco natrefím, ale nevím mno..

    • Lada napsal:

     tak se koukni na jejich stránky http://www.hamleys.com/czech_republic/explore-index.irs a uvidíš jestli tě to zaujme. Když jo, tak určitě i dětičky :) je to tam fakt príma

     • Eva napsal:

      děkuji, koukala jsem se už před tím na jejich webovky, ale nechce se mi tomu nějak věřit, že by něco takového bylo tady v česku… ale možná jo, časy se mění. Asi tam nejdřív zajdu sama a pak s dětma, aby nebyly zklamané

     • Lada napsal:

      tak tam zajdite a uvidíte jestli se vám tam bude líbit nebo ne, ale myslím že by se vám tam mohlo líbit, nám se tam moc líbílo a zase tam pojedeme znova :)

     • Eva napsal:

      byli jsme tam o víkendu a byla to paráda. Dlouho jsem neviděla naše děti tak v klídku a při tom byli jako divocí :D mělo to tam své kouzlo a moc hezky se tam o ně starali :) takže paráda

     • Lada napsal:

      to jsem moc ráda že se vám tam líbilo :) ale já jsem ti to říkala že se vám tam bude líbit a taky že jsem měla pravdu, takže idální :) )

     • Eva napsal:

      já moc děkuji za tip, jinak bych tam asi nikdy s dětičkama nevyjela :) a tak se stalo a myslím si že jsme tam taky nebyli naposledy, protože se dětem moc líbilo a navíc se tam dají sehnat bezva hračky :D takže pro rodiče ideální

     • lada napsal:

      hele a nevíš náhodou co je to za akci s tím bludištěm? http://www.hamleys.com/czech_republic/explore-whatson.irs koukala jsem se na stránky a moc teda nevím… nevíš náhodou?

     • Eva napsal:

      nevím co to je za akci a vy jste tam na ni byli nebo ne? Já jsem se teď koukala na jejich stránky a furt tam mají něco nového :) tak na to musím asi koukat častěji

     • Lada napsal:

      jo jo my jsme tam byli a byla to opět paráda. Vždycky když tam budou mít nějakou takovou akci tak tam děti vemu, prostě je to tam baví a to je pro mě nejdůležitější

     • Eva napsal:

      taky o tom přemýšlím, že to tak budu dělat, i když teď toho bude všude hodně jak se oteplí, tak uvidíme jak to bude a taky jaké akce tam budou mít :)

 5. Dominick1988 napsal:

  Musze się wam pochwalić w koncu schudlam – 8 kilogramów.
  Przewaliłam chyba cały polski internet zeby znalezc coś na odchudzanie i
  znalazlam. Wpiszcie sobie w google: xxally radzi jak szybko schudnać

 6. Anetka napsal:

  já vám nevím, ale hrát si v hračkářství? to asi opravdu je jenom nějaký hloupý žert… :/ ale nevím no, moc se mi tomu nechce věřit..

  • Petr napsal:

   je to uplně normální :D je to tak ve světě tak proč by to nemohlo být u nás? :D hračkářství kde si děti můžou hrát. Si zajdi v praze do hamleys a uvidíš sama jestli budeš spokojená nebo ne :)

   • Anetka napsal:

    já ti nevím, prostě mi to příjde divné aby si děti hrály s hračkama v hračkářství… nikdy jsem to neviděla tak se mi nemůžeš divit ;)

    • Petr napsal:

     je to fakt :) )) je to tam super v tom hračkářství :) zkuste si tam zajít a uvidíš že budeš mile překvapená :) taky mě to překvapilo hezky a to jsem chlap :D

     • Anetka napsal:

      no dobře, asi je pravdou že bychom to měli nejdřív vyzkoušet a pak nějak něco o tom říkat :D tak to asi necháme na příští víkend a to jsem teda zvědavá jaké to tam bude :) )

     • Petr napsal:

      správně!!! Zajdite si tam, aspoň si uděláte výlet a uvidíš že budeš mile překvapená… pak nám sem musíš napsat jaké to tam bylo a jaké máš dojmy :) )

     • Anetka napsal:

      však jo, ale musím počkat na víkent, to je pro nás nejlepší. V týdnu to nemá pro nás smysl.. to než bychom dojeli by jsme zase mohli jet zpátky :D a to dětem neudělám :D

     • Petr napsal:

      no a byli jste tam teda tento víkend nebo jste to zase nestihli :D to jsem zvědav co na to budeš říkat, tak doufám že napíšeš :D

     • Anetka napsal:

      to víš že jsme tam byli, a promiň že jsem dlouho nereagovala, ale nějak jsem nebyla na internetu a nebyl moc čas. no byla to tam paráda :) ) ale tušila jsem to že to tak dopadne :) )

     • Petr napsal:

      to je v naprostém pořádku, teď je měsíc spěchu a nakupování, tak se to dá prominout :) ) a byla teda velká spokojenost jo? :)

     • Anetka napsal:

      spokojenost byla velká, to víš že jo :) a co vánoční dárečky? nakoupeny? všechno dopadlo dobře? co jsi pokoupil dětem?

     • Petr napsal:

      a která hračka měla největší úspěch? U nás samozřejmě robotické auta a tak :D co teda u vás? a ty máš vůbec holčičku? chlapečka?

    • Anetka napsal:

     hele já jsem kupovala holčičce original baribe panenku a chlapcovi jsem vzala original věcičky ze star wars soustavy :) )

     • Petr napsal:

      a co už jste se tam byli zase podívat a pohrát si s hračkama nebo už tam ani nepojedete a stačilo vám to? :D my tam musíme vyrazit. Děti tam chtějí a furt se patjí

     • Anetka napsal:

      no samozřejmě že tam musíme vyrazit znova :d to by nešlo aby tam naše dětičky už nešly… to by mrzelo je i mě :) já se tam taky náhodou moc těším :) )

 7. Petr napsal:

  já vám nevím, ale je to takové zvláštní aby bylo hračkářství kde si můžou děti hrát a jak dlouho chtějí a nevím co všechno… a ke všemu je to zadarmo? to je nějaká hloupost…

  • Alex napsal:

   zní to zvláštně že? ale fakt si tam zajdite i s dětma… je to tady http://www.hamleys.com/czech_republic/explore-stores.irs tam to najdete a fakt to stojí za to :) však uvidíš sám jestli bude spokojenost nebo ne ;)

   • Petr napsal:

    fakt jo? tak já tam asi teda zajedu a uvidím jeslti bude spokojenost na straně dětiček :) ) to je pro mě nejdůležitější a mají tam otevřeno každý den? nebo nevíš? ale to asi najdu na stránkách…

    • Alex napsal:

     jo zajdite si tam a uvidíte sami že je to tam super. No my tam určitě pojedeme ještě několikrát :D člověk tam pak může rovnou koupit i dárky a pak už se nemusí do jiného hračkářství :D

     • Petr napsal:

      byli jsme tam o víkendu a prostě paráda :d ani nevím co k tomu mám víc říct, děti byly šťastné a spokojené, takže to svůj účel splnilo :)

     • Alex napsal:

      tak to je dobře že jste se tam pořádně bavili :) tak to má být :) jinak to ani nejde a co se vám tam nejvíc líbilo? :) ))

     • Petr napsal:

      nejvíce líbilo? tak byl to bagr žejo :D a skluzavka a kolotoč. Když jsem se ptal tak nedokázali říct co se jim líbilo nejvíce, prý všechno :D a co vám?

     • Alex napsal:

      no jo bagr ten je pro kluky vždycky nejlepší :) my jsme si nejvíc srandy užili u těch autíček na té velké autodráze, to byla fakt prča :D

     • Petr napsal:

      no my bychom tam měli zajet znovat ;) protože dětičky se po tom hračkářství ptají a jde fakt vidět že se jim tam líbilo :)

     • Alex napsal:

      jo??? my asi tam taky vyjedeme znova protože samozřejmě to musíme ukázat i bratránkům a sestřenkám :) děti žadoní :D

     • Petr napsal:

      tak když to dětičky chtějí tak jim to umožníme žejo :) no my tam chceme vzít ještě nejlepšího kamaráda od syna, tak jsem zvědav jestli se mu tam bude líbit :)

 8. Eva napsal:

  já jsem byla minulý víkend s děckama v Praze a to vám teda řeknu, tam ty hračkářství se nedají srovnávat s těma co jsou jidne v česku, je to tam prostě paráda. Děti si tam můžou hrát a jsou spokojené :)

  • Majka napsal:

   cože? děti si můžou hrát v hračkářství? co to je za hloupost? To slyším poprvé v životě že by tady u nás v česku bylo něco tak moderního a nového? to se mi teda nechce věřit…

   • Eva napsal:

    jasně že můžou… jenom to chce hledat a najít, koukej tady v Praze http://www.hamleys.com/czech_republic/explore-index.irs určitě z toho budou mít radost a vy taky :)

    • Majka napsal:

     cože? tak to musím pořádně pročíst, protože to vypadá že bychom se tam mohli vydat a mít dobrý zážitek. A to jakože fakt to tam tak funguje jo? nějak se mi tomu nechce věřit.

     • Eva napsal:

      určitě se na to kouknite a vyražte tam. Je to tam fakt super :) a navíc teď když bude pomalu zima :/ tak s dětičkama se dlouho nedá vydržet venku, tak tam to je ideální :) a těch hraček :D prostě musíte vidět na vlastní oči…

     • Majka napsal:

      byli jsme se tam podívat a fakt to byla pecka :) ani by mě ve snu nenapadlo, že jde udělat takhle hračkářství, prostě dokonalé :) bylo tam moc příjemně :)

 9. Majka napsal:

  hračky jsou pro děti důležité, o tom žádná, jen je problém sehnat nějakou hračku, která bude dítěti opravdu vyhovovat a bude taky v něčem originální. Hlavně by mělo jít o zábavu ne?

 10. Hana Babincová napsal:

  Cena se mi taky zdá u vyhovujících hraček vysoká, ale jestli si mohou dražší věci dovolit dospělí, tak proč je nedovolit i dětem. Na poslední narozeniny jsem koupila dětem loutky s loutkovým divadlem a myslím si, že kritéria dobré hračky splňují na jedničku :-) Navíc zas tak drahé nebyly: http://eshop.umeleckavyroba.cz/cs/9-loutky-drevene

 11. Pája napsal:

  No, jedna strana jsou kritéria, druhá realita… dneska každý hledí na cenu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>