Školky v Německu

Od naší příznivkyně z Berlína 🙂

Ráda bych napsala pár řádků o školkách v Německu, konkrétně v Berlíně – v jedné školce tady totiž učím J

Tady jsou děti ve školkách ve  věkovém rozmezí 0-5 let. Existuje více typů školek, záleží na vedení, jaké rozdělení dětí preferuje. Nejčastější je dělení buď podle věku nebo podle věkových skupin.  Já pracuji v té, ve které jsou děti „namíchány“, tady se jim říká „otevřené školky“. Máme celkem 3 oddělení (je to dáno stavbou školky) – z toho 2 oddělení po cca 45 dětech, jedno menší, ve kterém je dětí jen 30. Děti jsou ve věku 1-5 roků.

Máme k dispozici 5 tématicky zařízených tříd – první je ateliér ( zde je vše, co se kreativity týče – pomůcky k malování, lepení, stříhání atd.). Další je potom třída, ve které najdete všechno, co se týká stavění – dřevěné stavebnice, koleje, Dupla, Lega atd. V této třídě je integrován i koutek pro menší děti ve věku 1-2 roky – je to tzv. A-B-C třída – děti mají speciální pomůcky a hračky přesně pro svůj věk. A najdete zde i koutek pro předškoláky. Třetí třída je vybavena jako byt – je tady kuchyňka, místo pro odpočinek, skříňky, panenky, polštáře apod. A poslední třída je určena pro hry, u kterých e třeba se soustředit nebo hrát si pod vedením učitele. 2 dny v týdnu máme k dispozici tělocvičnu. Na rozdíl od českých školek nemáme ve třídách žádné stoly ani židle, chodíme obědvat do tzv. „restaurace“ – je to jedna z dalších místností, kterou u nás najdete.

Pokud jde o poměr dětí/ učitelek, tak jsme na tom lépe než v ČR. U nás je teď 41 dětí, z toho 4 s integrací (za těmito dětmi dochází kolegyně, které se specializují na integraci dětí s různými poruchami)  2x2hod. a 2×4 hod. A jsem tady 4 učitelky na plný úvazek (40 hod. týdně), jedna s úvazkem 30 hodin týdně a dvě speciální učitelky na integraci na 35 hod. týdně každá.

Školkovné se u nás platí podle toho, jaký má rodina příjem, poslední rok je potom zdarma. Pokud jde o vzdělávací plán, tady v Berlíně  pracujeme podle Berlínského vzdělávacího plánu. Ten je základem pro práci ve všech školkách, ale jeho uskutečnění – provedení -realizaci si každá školka určí sama a vybere si svoji specializaci  – my máme pohyb a řeč (máme 95% cizinců).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 6 votes)
Příspěvek byl publikován v rubrice Výchova dětí předškolního věku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů u Školky v Německu

 1. Linda Mikolaskova napsal:

  Dobry den, mohla bych pozadat o kontakt na autorku clanku?
  V soucasnosti se stehuji do Berlina se svou dvouletou dcerou. Dekuji uctive a zdravim

 2. Linda Mikolaskova napsal:

  Dobry den, mohla bych pozadat o kontakt na autorku clanku?
  V soucasnosti se stehuji do Berlina se svou dvouletou dcerou. Dekuji uctive

 3. Jaroslava napsal:

  Dobrý večer, chtěla bych navázat spolupráci s německou školkou poblíž hranic. Mohla bych Vás poprosit o kontakt? Moc děkuji za odpověď. Zdraví Jaroslava.

  • David napsal:

   Dobrý den,
   bohužel se mi zatím nepodařilo kontaktovat autorku článku. Pokud se mi to povede, dám Vám vědět.
   David

 4. dagmar kozackova napsal:

  Zdravim.Vas kolegyne,mohu poprosit o kontakt na Vas. Dekuji

 5. Pavlína napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych prosím dostat kontakt na autorku článku?
  Chtěla bych něco ohledně práce.
  Děkuji,
  Pavlína

 6. Marie napsal:

  Moc dekuji za clanek a chtela bych poprosit o email na Vas, pokud bych se na Vas mohla obratit s dotazem, byla bych Vam velmi vdecna za odpoved. Hezky den

 7. sara napsal:

  Dobry vecer mohla by jste mi prosim poslat email potrebovala bych se na neco důležitého zeptat ohledně skolky dekuji moc přejí hezký zbytek dne 😉

 8. Pavlína Říská napsal:

  Dobrý den, mohla byste mi prosím na Vás poslat mail? Ráda bych se na něco zeptala.
  Moc děkuji,
  Pavlína Říská

 9. Johana napsal:

  Dobrý den, mohu poprosit o adresu na autorku příspěvku – učitelku v Berlíně? Čeká nás stěhování do Berlína a chtěli bychom požádat o radu s výběrem školky. Díky.

 10. kamila napsal:

  Dobrý večer,můžu vás poprosit o tel.kontakt nebo email.Chtěla bych se zeptat něco ohledně školky.Děkuji Kamila

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *