Každodenní nešvary maminek – aneb co Vám někdo jen tak neřekne

Kateřina Benová

Každý z nás, ať vykonává jakékoliv zaměstnání nemá rád některé situace, které si Vaši zákazníci či spotřebitelé vymýšlejí. I v mateřské škole se stává, že si můžete – ať nevědomě u p. učitelek udělat špatné jméno či vroubek. Ráda bych Vás s pár nešvary seznámila. 

1) Pozdní příchody do MŠ – každá mateřská škola má svou otvírací dobu, kdy můžete děti ráno vodit. Není to otázka jedné hodiny, kdy se děti vodí, tudíž je na Vás kdy si vstanete. Mezi námi učitelkami nejsou oblíbené maminky, které přijdou 5 min před tzv. „zavíračkou“. Mnohdy se od dětí dozvíme, že si zkrátka s maminkou chtěli přispat, nebo se dítko ráno dívalo na televizi a maminka si sním nevěděla rady a neuměla jej od pohádek odtrhnout. Pokud se takový scénář opakuje každodenně, tak si buďte jistí, že vroubek si vysloužíte nejen u učitelek, kterým zdržujete ranní program, ale i u školnic, které svou práci taky kvůli Vám zdržují. 

 I u lékaře, jsou odběry např. od 7-8 hod a kdo přijde po 8 hodině nebo těsně před ní není přijat a musí se objednat znovu. 

2) Pozdní odchody z MŠ u nezaměstnaných rodičů či maminek na MD – i když mateřská škola je otevřena do 16:30 hod neznamená to, že ji budete do poslední minuty každodenně využívat a to v případech, že jste nezaměstnaná nebo na mateřské dovolené. Opět opakuji, toto se týká maminek, které tak MŠ jako „úschovnu dětí“ používají každodenně. Neuvědomují si, že je to ne-fér, vůči rodičům, kteří pracují a OPRAVDU to hlídání potřebují. Také děti strádají po maminkách, zvlášť když ví, že jsou doma s jejich mladším sourozencem. Doba je zlá, lidé mají hodně práce, někdy za málo peněz. Pokud si vyděláváte na MD oznamte to učitelce. Nebo pokud máte jako nezaměstnaná brigádu, nestyďte se svěřit , že dítě bude v MŠ celý den. Určitě najde pro Vás učitelka pochopení a nebude se na Vás dívat skrz prsty, jako na tu, co se chce dítěte zbavit. 

Opět příklad z lékařství: Každá zdravotní sestra upozorňuje seniory co jsou v důchodu i pacienty, co jsou na nemocenské dovolené, ať chodí k lékaři ráno, jelikož odpoledne je čas pro zaměstnané, kteří jsou dopoledne v práci. I zde se upřednostňují zaměstnaní lidé. 

3) Neobvyklé požadavky na MŠ – stává se, že přijdou maminky s požadavky, které nejsou v rámci možností a počtu dětí možné. Např. : ,, Zdá se mi,že Pepík málo pije paní učitelko. Kontrolujte jej prosím kolik toho za den vypije. „ ,,Petruška měla dnes na sobě růžové tričko, ale když jsem pro ní přišla, měla na sobě červené, které má jako náhradní. Jak je to možné?“  ,,Vašík říkal, že dneska nespinkal vedle Vlastíka jak si přál, nešlo by, ty postýlky ukládat tak, ať vedle sebe leží kamarádi?“ …atd. Kdybychom všem rodičům měli vycházet vstříc, nevěnovali bychom se dětem po stránce výchovné a vzdělávací, ale pouze kolem servisu a někdy zbytečně rozmazlujících požadavků. Pokud je to jeden požadavek, učitelka Vám ráda vše vysvětlí a domluví se na kompromisu, pokud se těchto požadavků z Vaší strany objeví více, bylo by dobré se zamyslet nad počtem dětí, které jsou ve třídě na jednu učitelku. – tj.cca  13dětí. 

Na poště by se také paní pošťačce  za přepážkou nelíbilo, kdyby Vám musela na obálku nadepisovat jméno a adresu, vložit místo Vás dovnitř dopis a zalepit ji. Pouze Vám prodá známku a tím to pro ni končí. 

4) Přejete si po mateřské škole aby se o Vaše dítko starala ukázkově, kontrolujete všechny postupy učitelek, ale sami se nepodílíte na vývoji svých dětí. Např. když své dítko každodenně oblékáte v šatně, krmíte jej, nevedete jej k správnému úchopu lžíce u jídla, u starších dětí nedbáte na to, aby jedlo vidličkou v kombinaci s nožem, také nekontrolujete jak drží tužku… všechno to jsou věci, které jsou OBČAS zapotřebí dodržovat i doma. Pokud ráno spěcháte, chápu, že dítko oblečete, ale odpoledne už máte čas. Nechte jej obléct si kalhoty, zapněte mu pouze knoflík či zip. Zavažte boty, ale ať si je už obuje sám. Proč ho necháváte doma pobíhat po bytě a vy za ním běžíte s lžící jídla ve strachu, že celý den jinak nic nesnědlo. Proč si jej nedáte na klín, neposadíte ke stolu, nedáte lžíci do ruky a nejste trpělivý, nemáte pevnou vůli a nestojíte si za svým? Jestli doma nevedete dítko k samostatnosti a ke zdokonalení důležitých oblastí dítěte, nechoďte za učitelkou s požadavky co chcete aby naučila dítko ona, ale co byste měla naučit dítko doma vy a také jak. Každá z učitelek Vám ráda poradí metodu, jak docílit a namotivovat dítě ke spolupráci.  

Paní prodavačce v květinářství, by se také nelíbilo, kdyby za ní přišel zákazník s výčitkami, že prodává špatné květiny, že mu doma uvadla. Přitom ji nezalíval, nehnojil a nepřesazoval.

 5) Dodržování pravidel v MŠ – na třídních schůzkách se učitelka vyjádří k pravidlům, které jsou v MŠ. Řekne, zda si dětí smí či nesmí nosit hračky, jestli si děti na školní zahradu berou své odrážela z domova, nebo se používají školní. Také při akcích oznamuje, zda si děti mají vzít svačinu, repelent do lesa apod… Vždy jsou rodiče předem obeznámeni s informacemi i přesto se najdou výjimky, kteří to opět poruší a ještě se tváří ukřivděně. Např. když učitelka na školním výletě zabaví čtyřleté holčičce žvýkačky z obavy, že je rozdá všem dětem a oni se jí při sportování „zadusí“. Jakoby to ta učitelka na schůzkách neříkala, že děti nemají mít sebou žádné sladkosti. Nebo když učitelka zabaví dítku repelent, které mu najde v kufru ve škole v přírodě, ve strachu, že ho omylem kamarádovi stříkne do očí. Také cucavé léky na kašílek, které maminka dala holčičce do batohu a učitelka riskuje, že jej holčička nabídne kamarádce, která bude mít náhodou na ně alergii či nežádoucí účinky- např. průjem. A takových případů je spousta. Co si asi učitelka pomyslí o mamince, která dala chlapečkovi na výlet tzv. rybičkový nůž na ořezávání klacíků? Ano, i to jsme v batohu 5ti letého chlapce našli. 

Co se asi stane na letišti, když najdou u manželky v batohu platovou hračku pistoli, svého malého syna? Že by si ostraha zaťukala na čelo a řekla si: ,, Je ta ženská normální?“ 

Na závěr: Některé případy se Vám zdají za vlasy přitažené, nebo nepravděpodobné. Také se může stát , že všechny tyto body 1-5 děláte a nikdy Vás nenapadlo, že vypadáte na očích učitelek jako „ prudičky“ nebo že si u nich děláte tzv. vroubek. Komunikace s učitelkou a svěření se s nějakými obavami či problémy v rodině nejsou nikdy na škodu. Dám ruku do ohně, že když přijdete za učitelkou a svěříte se, že na MD nezvládáte obě děti najednou a domácnost a poprosíte ji o nějaké tipy na zabavení staršího dítěte doma, určitě se Vám nevysměje. Také pozdní příchod ráno, omluva typu: ,, Nezlobte se, zaspali jsme. Zítra se to nebude opakovat.“  Nebo : ,, Paní učitelko, poraďte mi, jak mám toho kluka ráno vytáhnout od televize. Strašně křičí a dělá scény. Mám strach co řeknou sousedi.“ Také se mi zalíbila věta jedné maminky: ,, Víte , já už taková jsem. Já se na všechno ptám. Klidně mě zastavte, ale mě to nedá spát, když se nezeptám. Můžu udělat to a to, dát své dceři do Mš to a to… „ Maminka byla upřímná a to se mi líbilo. Nebála se, měla důvěru a vzájemně jsme se respektovaly. 

Do dobré hospody se chodí na dobré pivo i jídlo, dobrá komunikace s hospodským vede k dobrým vztahům i mezi ostatními hosty, kde můžete získat známosti, kontakty a hlavně dobré přátele.

 Často se stává, že pro změnu my učitelky chodíme za maminkami s prosbou o radu např. z oblasti vaření nebo s žádostí o informaci, kde chodí ke kadeřníkovi, kde se dá koupit to a zase tamto, také chodíme k maminkám na pedikúry, kurzy angličtiny… aj. 

 Udržování dobrých vztahů mezi rodiči a personálem z MŠ jsou k nezaplacení. 

Zkrátka – nebojte se učitelky na cokoli zeptat, zároveň si říct o radu, svěřit se i přiznat k něčemu, co se Vám nedaří. 

2 komentáře u Každodenní nešvary maminek – aneb co Vám někdo jen tak neřekne

  1. Brigita napsal:

    S kolegyní jsme v rámci větší školy vybudovaly program, který má dobré výsledky, mívaly jsme nadšené a chápavé rodiče, ale v poslední době se do nás ze všech stran obouvají, nepravdivá obvinění, zvěličování, nedostatek respektu. Buď dorůstá jiná rodičovská generace nebo podvědomě žárlí na náš vliv na jejich děti. Ze dne na den žijeme ve strachu, co nás zase ráno ve dveřích čeká. Zřejmě časem také odchod nebo vyhazov.

  2. Dáška napsal:

    Dobrý den.
    Na vlastní kůži jsem se setkala jako paní učitelka se situací, kdy se mnou zaměstnavatel ukončil poměr kvůli několika rodičům (3) z 52. Nastoupila jsem jako nová po oblibené p.uč. Bohužel jsem některým rodičům nesedla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *